Külföldről támadják a Mandinert, amióta feltártuk, hogy halálra vertek egy kényszersorozott magyar állampolgárt az ukrán toborzók

Az informatikai támadás elhárításán kollégáink folyamatosan dolgoznak.

Megalakult az új spanyol parlament, amiben minden eddiginél több párt és több nő van. Hogy a győztes, eddig is kormányzó Spanyol Néppárt vagy a szocialisták tudják összehozni a kormányzó többséget, az még kérdéses. A nap sztárja Carolina Bescansa, a baloldali Podemos képviselőjének kisfia volt, aki édesanyja karjában részt vett az alakuló ülésen.
Megtartotta alakuló ülését a spanyol parlament szerdán Madridban, amelynek alsóháza történetében most először nem a választásokon győztes párt képviselőjét választotta elnökévé. A december 20-i spanyol parlamenti választásokon mandátumot szerzett képviselők az alakuló ülésen először a parlamenti tisztségekről szavaztak.
A kétkamarás parlament alsóházában, a kongresszusban a szocialista Francisco Javier „Patxi” López Álvarez kapta a legtöbb voksot a házelnöki tisztségre, köszönhetően egy előzetes megállapodásnak a Ciudadanos (Állampolgárok) nevű liberális középpárttal és a konzervatív Néppárttal (PP).
A szocialista politikus, aki korábban Baszkföld elnöke is volt, első, házelnökként mondott beszédében „támogatást, együttműködést és elkötelezettséget kért” a képviselőktől. Mint mondta, a párbeszéd és a megértés azok a nagy politikai értékek, amelyeknek uralniuk kell a következő parlamenti ciklust. „Több köt minket össze, mint ami elválaszt” – fogalmazott.
A legtöbb női politikus
A politikus ezzel arra utalt, hogy spanyol demokrácia történetének legplurálisabb parlamentje alakult meg tíz párttal, köztük négy nagy politikai erővel, ráadásul a választásokon győztes PP-nek nincs abszolút többsége a törvényhozásban, vagyis együttműködés nélkül nem tudnak majd döntéseket hozni.
A kongresszus jelentősen megújult, a képviselők 62 százaléka első mandátumát kezdi, és jóval több közöttük a nő, mint az előző ciklusban. A legtöbb női politikusa – 49 százalék – a Podemosnak van, a szocialista pártban 46, a PP-ben 36 míg a Ciudadanosban 20 százalék a női képviselők aránya.
Csecsemő a parlamentben
Az első parlamenti nap főszereplői mégsem a politikusok voltak, hanem egy hét hónapos csecsemő, Carolina Bescansa, a Podemos képviselőjének kisfia, aki édesanyja karjában részt vett az alakuló ülésen. Bescana volt a párt jelöltje a házelnöki posztra, de végül 71 szavazattal alul maradt a szocialista jelölttel szemben. A csecsemő jelenléte vitát generált a képviselők között, egyesek bírálták a képviselőnőt, míg mások szerint szíve-joga, hogy magával vigye kisbabáját.
A kongresszus megalakulásával egy időben a parlament felsőháza, a szenátus is megtartotta alakuló ülését. A képviselők újraválasztották a néppárti Pió García-Esquedero eddigi elnököt. A szenátusban a PP képviselői abszolút többségben vannak.
VI. Fülöp király hamarosan találkozik a parlamenti pártok képviselőivel és ezt követően javaslatot tesz a miniszterelnök személyére.
Kisebbségi kormány lesz?
Egyelőre bizonytalan, hogy ki fog kormányt alakítani, mivel a választásokon győztes Néppártnak nincs meg a szükséges többsége ahhoz, hogy ezt önállóan megtehesse. Mariano Rajoy ügyvezető miniszterelnök és a PP kormányfőjelöltje nagykoalíció létrehozását ajánlotta a szocialista pártnak és a Ciudadanosnak. A pártok ezt elutasították, de a javaslatot a PP továbbra is fenntartja.
A választásokon második helyen végzett szocialista párt baloldali koalíciót kötne a hatalom megszerzése érdekében, de feltétele, hogy az együttműködő pártok értsenek egyet Spanyolország egységében. A Podemos viszont ragaszkodik ahhoz, hogy Katalóniában tartsanak népszavazást a függetlenségről. A pártok egyelőre kitartanak eddigi álláspontjuk mellett.
A miniszterelnök-jelöltnek az első parlamenti szavazáson abszolút többségre, vagyis 176 támogató szavazatra van szüksége. Ha ezt nem sikerül megszerezni a következő voksoláskor már elegendő az egyszerű többség támogatása is. Ha két hónap alatt nem tud a parlament kormányfőt választani, a jogszabályok értelmében meg kell ismételni a választásokat.